Grupa vjeroučitelja Tuzlanskog kantona obratila se pismom ministru obrazovanja, nauke, kulture i sporta Tuzlanskog kantona Zlatanu Muratoviću u kojem između ostalog traže, kako se navodi. ispravljanje nepravde koja im se godinama nanosi. Pismo prenosimo u cjelosti.
Uvaženi ministre Muratoviću!
Vjerskoprosvjetna služba Rijaseta je na sjednici održanoj 16. marta 2011. godine, donijela sljedeći: ,,Pravilnik o radu vjeroučitelja”, koji se do danas nikada nije ispoštovao.
Članom 8. definisan je profil vjeroučitelja a članovima 88. i 89. je definisan način i period koji je dat onima koji su završili medresu i neki drugi fakultet da se u određenom roku doškoluju i završe neki od islamskih fakulteta I ili II ciklusa studija. Rok za završetak studija bio je tri godine (16.mart 2014.), ali diskriminacija PRAVIH VJEROUČITELJA je nastavljena i dalje. Veliki broj nikada nije ni upisao taj obavezni studij ali su uredno dobijali certifikat i bili konkurentni na konkursima. Čak i oni koji su primljeni na neodređeno u proteklom periodu nikada nisu upisali ni jedan od obavezujućih fakulteta i time ispunili svoju obavezu.
Uvaženi ministre na našem kantonu općepoznata je situacija kako vjeronauku može predavat svako. Danas imamo situaciju da je najveći broj onih koji su primljrni na neodeđeno u proteklih pet godina, na poziciju nastavnika islamske vjeronauke su: učitelji, pedagozi, pravnici, politolozi, sportisti, historičari, jezičari i jedan mali broj svršenika FIN-a u Sarajevu i IPF u Zenici i Bihaću.
Ako ne ispravite ovu nepravdu i ove godine na preko dvadeset pozicija koje su raspisane na neodređeno primit će se najveći broj : učitelja, pedagoga, sportista, historičara, jezičara i drugih.
Da apsurd bude veći, imamo situaciju da i oni koji su završili neki od islamskih fakulteta ili master u Zenici i Bihaću, za dobijanje trajnog certifikata predali su te diplome a na konkursu su dostavili uvjerenje o završenoj medresi i diplomu o završenom nekim od fakulteta i tim činom se našli u povlaštenoj poziciji. Veliki broj takvih se nalazi na prvim pozicijama na konkursnim listama.
Član 88. – Svi vjeroučitelji sa srednjom stručnom spremom a koji imaju manje od 20 godina staža u nastavi, dužni su upisati jedan od islamskih fakulteta u BiH i završiti ga u roku od šest godina. Vjeroučitelji sa višom stručnom spremom koji se nalaze u stalnom radnom odnosu, dužni su upisati treću godinu i završiti započeti fakultetski studij na Islamskom pedagoškom fakultetu ili na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu (pedagoški ili teološki smjer). Rok za završetak treće godine fakulteta ne može biti duži od tri godine računajući od dana donošenja ovog Pravilnika. Vjeroučitelji koji imaju završenu medresu i završen neki od fakulteta pedagoškog, nastavničkog ili društvenog smjera, a u stalnom su radnom odnosu tri ili više godina, dužni su položiti razliku predmeta na Fakultetu islamskih nauka ili na Islamskom pedagoškom fakultetu u roku od tri godine prema jedinstvenom nastavnom planu i programu koji će usvojiti Rijaset. Vjeroučitelji koji su završili neki od fakulteta u inozemstvu i imaju nostrificiranu diplomu na Fakultetu islamskih nauka, ukoliko nemaju položenu pedagošku grupu predmeta potrebnu za izvođenje nastave vjeronauke, trebaju je položiti na Fakultetu islamskih nauka ili na Islamskom pedagoškom fakultetu u roku od tri godine prema jedinstvenom nastavnom planu i programu koji će usvojiti Rijaset. Svi vjeroučitelji iz ovog člana mogu dobiti certifikat za obavljanje poslova vjeroučitelja samo na godinu dana.
Član 89. – Vjeroučitelji iz prethodnog člana zatečeni u radnom odnosu na određeno vrijeme, obnavljanom najmanje tri godine u istoj ustanovi, mogu se prijaviti na konkurs, uz uslov da uz prijavu prilože potvrdu o upisu na Fakultet islamskih nauka (pedagoški ili teološki odsjek) ili Islamski pedagoški fakultet (odsjek za vjeroučitelje). Po isteku rokova definiranih članom 88. ovog Pravilnika vjeroučitelji iz ovog člana neće moći konkurisati za izvođenje nastave vjeronauke.
Nema komentara:
Objavi komentar